Bize güvenen
20,000+ Kişi
En İyi Hastaneler
Türkiye'de
1 Numaralı
İstanbul'daki klinik

Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) Ameliyatı

Penil protez, cerrahi bir operasyonla penis içine yerleştirilen medikal bir malzemedir. Erektil disfonksiyon sorunu, penis içindeki korpus kavernozum denilen süngerimsi dokunun yerine yerleştirilen sert ya da şişirilebilir silindirlerle ortadan kaldırılır. Bu materyal vücut içinde gizlidir ve dış görünümde herhangi bir değişiklik yaratmaz.

Erektil disfonksiyon, cinsel birleşme için yeterli penis sertliğine ulaşamamanın tekrarlayan bir durumu olarak tanımlanır ve birçok nedeni vardır. Bu sorun, vakaya göre değişen tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilir, ancak penil protez en son aşama tedavi yöntemidir.

Hastalar detaylı fiziksel muayene, laboratuvar incelemeleri, penil doppler ultrason, anjiyografi ve penil kavernozometri gibi teknikler kullanılarak tedavi planlamaktadır. İlk seçenek olarak PDE5 inhibitörleri kullanılır, ancak diğer basit cerrahi tedaviler, ilaçlar ve destekleyici uygulamalar da kullanılabilir. Eğer bu tedaviler yeterli olmazsa, hastaya penil protez ameliyatı önerilir.

Penil implant cerrahisi, yüksek hacimli kliniklerde gerçekleştirilmektedir ve cerrahi sırasındaki riskler minimum düzeyde tutulur.

Penil protezler, cinsel fonksiyonlarının bozulmasından dolayı cinsel ilişkilerinde sorun yaşayan erkeklerin penis sertliğini sağlamak için yapılan bir cerrahi müdahaledir. Bu protezler, bükülebilir ve şişirilebilir olmak üzere iki ana tipi bulunmaktadır. Bükülebilir protezler sürekli sert ve iki parçadan oluşan bir yapıya sahiptir. Şişirilebilir protezler ise sıvı dolu cihazlardır ve içinde bir pompa, sıvı haznesi ve silindirler bulunur. Cinsel aktivitede pompa sıkılır ve silindirler şişerek sertleşme sağlanır. Bu protezler, doğal sertliğe en yakın sonuçlar verir ve en çok tercih edilen tipidir.

Penil protez ameliyatı, mesaneye yerleştirilen bir kateter yardımıyla idrar kontrolü sağlanır ve uzman bir ürolojik cerrahi uzmanı tarafından penis ile yumurtalıklar arasından yapılan küçük bir kesi yoluyla gerçekleştirilir. Silindirler, karpal kavernozuma yerleştirilir ve bu sayede penis sertleşme problemi ortadan kaldırılır. Ameliyat yaklaşık 60 dakika sürer ve hastanede yatış süresi 1-2 gündür ve hastanın durumuna göre değişebilir.