Bize güvenen
20,000+ Kişi
En İyi Hastaneler
Türkiye'de
1 Numaralı
İstanbul'daki klinik

Erken Boşalma Tanısı ve Tedavisi

Erken boşalma, en sık rastlanan erkek cinsel işlev bozukluğudur. Tanım olarak, cinsel birleşme sonrasındaki bir dakika içerisinde boşalmayı ifade etmektedir. Tedavisi yapılmazsa, erken boşalma ciddi psikolojik problemlere yol açabilir. Hem erkeklerin hem de onların partnerlerinin özgüven sorunları, mutsuzluk ve depresyon gibi sonuçlara sebep olabilir ve hatta evliliklerin boşanmasına kadar gidebilir.

Erkeklerin normal boşalma süresi belirlenemez, çünkü herkesin ihtiyacı farklıdır ve boşalma süresini ölçmek için kullanılan kronometre boşalmaya olumsuz etkide bulunabilir. Erken boşalmanın en yaygın nedeni psikolojik olabilir, ancak organik sebepler de bulunabilir. Performans kaygısı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, depresyon, tiroit hastalıkları, prostat hastalıkları ve mastürbasyon yapmak gibi faktörler de erken boşalmaya neden olabilir. Ebeveynler çocuklarının ömür boyu sağlıklı cinsel hayatını desteklemek için onlara sağlıklı cinsel davranışları öğrenmelerine yardımcı olmalıdır. Erken boşalma iki temel alt grupta toplanabilir: Primer (yaşam boyu) ve Sekonder (edinsel) Prematür Ejakülasyon.

Erken boşalma tanısı, hasta öyküsü, tıbbi geçmişi, kullanılan ilaçlar ve ek hastalıkların incelenmesi, belirli hastalıkları dışlamak için yapılabilecek kan testleri ve aşağıdaki belirtilerin bulunmasına dayanır:

  1. Cinsel penetrasyon öncesi veya hemen sonrasında boşalma,
  2. Boşalmanın geciktirilmez ve engelenemez şekilde yapılması,
  3. Kronik başarısızlık hissi ve depresif hisseden cinsel ilişkiden kaçınma.

Sünnetin erken boşalmaya neden olup olmadığı sıklıkla merak edilir. Ancak bilimsel araştırmalar sünnetin erken boşalmaya neden olmadığını göstermiştir. Ancak hatalı sünnetlerin penise aşırı hassasiyet yol açması erken boşalmaya yol açabilir.

Boşalma kontrol edilebilir bir durumdur ve kişi kendisinin boşalma süresini kontrol etmeyi öğrenebilir. Penis başı hassasiyetini azaltan kondomlar ve kremler, boşalma kontrolünü arttırabilir ve özel olarak geliştirilmiş cihazlar ve mobil uygulamalar boşalma süresini uzatmayı ve boşalmayı kontrol etmeyi sağlar.

Erken Boşalma Tedavisi Erken boşalma tedavisinin başlangıcı davranış tedavileridir. Hastaların kaygılarının azaltılması ve varsa organik bir sebep ortadan kaldırılması önemlidir. İdeal kiloda olmak, düzenli ve sağlıklı beslenmek, hekim tarafından önerilen egzersizleri yapmak boşalma süresini ve kontrolünü arttırabilir.

Eğer bu tedaviler yetersiz kalırsa, ilaçlar denenebilir. İlaç tedavisi de fayda vermezse, penis başına dolgu uygulaması ya da botoks uygulaması yapılabilir.

Erken Boşalma Tedavisi Fiyatları Erken boşalma, toplumda sık görülen ve cinsel hayatı olumsuz etkileyen bir işlev bozukluğudur. Bu tedaviler, sabır gösterildiğinde başarılı sonuçlar verir ve genellikle yapılan yerlere göre fiyat farklılıkları olabilir. Ancak ciddi bir maliyeti yoktur. İlgili kişiler, bir konsültasyon için bize başvurabilir.